Jak (NE)ušetřit na koupi stavebního pozemku?

14.4. 2023dumnaklice0

Hledáte stavební pozemek pro stavbu svého budoucího domova, nechcete na něm prodělat nebo si po koupi rvát vlasy? 

Každý z nás řeší peníze. U koupi pozemku to není jiné. Čím lepší poloha, tím vyšší cena pozemku. Obecně platí, že čím blíže velkému městu jste, tím vyšší je zde cena pozemků, proto se lidé začali stěhovat do menších měst, kde jsou ceny pozemků nižší než ve velkých městech, a přesto jsou tam co by kamenem dohodil.

Ještě než si začnete vybírat stavební pozemek, doporučuji vám si rozmyslet, jaký dům si budete chtít (nechat) postavit. Proč vysvětlím dále. Klidně si poptejte stavební firmy dopředu a prodiskutujte s nimi cenu vámi vybraného domku. Je to z důvodu hlavně toho, že když máte představu o domku a jeho přibližné ceně, víte pak, jaký pozemek a za kolik si můžete pořídit.

Na co si dát pozor, když už jste našli pozemek na optimálním místě za přijatelnou cenu?

  • Když kupujete pozemek pro stavbu rodinného domku, je nutné na příslušném stavebním úřadu či na jejich stránkách v ÚZEMNÍM PLÁNU zjistit, zda je pozemek stavební a jaké stavby jsou zde povoleny postavit.

    V praxi s dost často stává, že makléři nakreslí hezkou vizualizaci domků, které by se na daném pozemku mohly postavit, přijdete poté na stavební úřad a ten vám záměr zamítne
  • Na pozemek se nějak musíte dostat. To že se tam dostanete fyzicky, neznamená, že k pozemku je vyprojektovaná, vybudovaná a zkolaudovaná přístupová cesta. Pokud k pozemku vede asfaltová cesta, znamená to v drtivé většině, že ta cesta bude i zkolaudovaná. Pokud k pozemku vede polní cesta, tak zde může nastat problém s vydáním stavebního povolení a s případnou kolaudací vašeho domu, neboť dům bez příjezdové cesty nemůže být zkolaudován. Informaci, zda máte příjezdovou cestu k pozemku vám rádi sdělí úředníci příslušného stavebního úřadu.
  • Existence sítí popřípadě připojení na ně. Každý dům potřebuje ke svému provozu elektrickou energii, zdroj vody a mít zajištěný způsob likvidace odpadních a srážkových vod. Nejideálnější stav je ten, že se na pozemku nachází elektrický sloupek, je zde vybudovaná vodoměrná šachta a přípojka na kanalizaci, pokud máte toto, máte vyhráno. Pokud ne, bude to chtít trochu úsilí.

Podle čeho jste si pozemek vybrali vy?

ÚZEMNÍ PLÁN

Územní plán (ÚP) je územně plánovací dokumentace, která si klade za cíl racionalizaci prostorového a funkčního uspořádání území v krajině a jejího využití. Územní plán si klade za cíl nalézt takové předpoklady, které by umožnily další výstavbu a trvale udržitelný rozvoj spočívající v nalezení vyváženého stavu mezi zájmy životního prostředí, hospodářství a pro společenství lidí obývající dané území. Územní plán by se měl snažit naplnit potřeby současné generace tak, aby umožnil udržet stálou, nebo vyšší životní úroveň budoucích generacích.

Lidsky řečeno: Územní plán určuje to, co se v dané lokalitě může stavět 🙂

Územní plán obvykle najdete na webových stránkách obce nebo je k nahlédnutí na obecním úřadu. Jde o detailní graficky rozčleněnou mapu zobrazující pozemky, které se na území obce nacházejí. Územní plán graficky znázorňuje účel jednotlivých pozemků (komunikace, veřejné prostranství, zastavěná plocha, zastavitelná plocha aj.). A právě území patřící do zastavitelné plochy, obvykle se znázorňuje oranžovou mřížkou, představuje stavební pozemky, tedy pozemky, na nichž se dá stavět.

Pokud není pozemek v územním plánu veden jako zastavitelný, můžete požádat o změnu územního plánu. O územním plánu a jeho změnách rozhoduje obecní zastupitelstvo.

Vždy vše kontrolujte!

A jako doporučení na závěr. I když se pozemek „tváří“ jako stavební, je v územním plánu obce jako zastavitelný a majitel ho označuje za stavební, přece jen se před podepsáním kupní smlouvy osobně vydejte na obecní úřad dané obce a tam se na pozemek a majitele přeptejte + zajeďte si i na stavební úřad a tam se zeptejte, jak to s daným pozemkem je.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie